Články

 Zpět na seznam článků 

Trojklaný nerv

Je jeden z párových hlavových nervů, který se ještě před výstupem ze spodní části lebky dělí na tři základní větve. Ony zprostředkovávají komunikaci mezi obličejem a mozkem. První, horní větev směřuje k oku, druhá střední k horním zubům a žvýkacím svalům a třetí spodní ke spodním zubům a šíjovým svalům. Někdy bývá postižen těžkými bolestmi. Nejčastější potíže s trojklaným nervem se projevují zánětem a bolestmi zubů.

Reflexní místa na ovlivňování trojklaného nervu se nachází z obou stran všech prstů a palců na úrovni nehtového lůžka. Nejdůležitější jsou však místa na 2., 3. a 4. prstě.

Zajímavostí je, že u přímého uvolňování krční páteře mačkáme skrze svaly jeho spodní větev v hlavním bodu krku „V", spolu s vagusem a body na meridiánu žlučníku. Máme vážné podezření, že právě spodní větev trojklaného nervu je odpovědná za bolesti hlavy a migrény. Vždy po uvolnění krční páteře totiž dojde k úlevě, většinou však úplnému zmizení bolestí hlavy. Máme případy vyléčených migrén, které trápily ne roky, ale doslova desetiletí. Například paní Ch. (28) měla pravidelné migrény dvakrát i víckrát do měsíce už od dětství. Po uvolnění krční páteře prožila hroznou krizi, protože ji hlava bolela celou noc a mnohem víc, než kdykoliv předtím. Ráno z ničeho nic přestala a od ty doby má klid.

Jiný případ paní učitelky v důchodu (63). Problémy z migrénami měla od mladých let, smířila se nimi; naučila se žít s bolestí. Po uvolnění krční páteře jí všechno a bez krize odeznělo. Na udržení stavu bez bolestí jí stačí návštěva u nás jednou za půl roku.

Nezapomínáme na fakt, že oblast hlavy a krční páteře je pod velkým vlivem emocí. Zejména ty potlačené se jakoby zakousnou do povázek a někdy na jejích uvolnění nepomůže ani nervová reflexní terapie. V tom případě musí klíčovou emoci postižený doslova ze sebe vydolovat a po její vyjádření okamžitě dojde k úlevě v postiženém místě. Jednoduchou metodu, jak na to Vám přineseme v některém z dalších článků na naších stránkách.

Další důležitá podmínka pro to, aby nervy byli zdravé je dobře fungující látková výměna. Mít v pořádku játra, ale hlavně žlučník. Souvislosti těchto orgánů s nervy se objevují i ve slovesnosti; žlučovitý člověk, vzkypěla v něm žluč.

Reflexní body nervů jsou s největší pravděpodobností v místních nervech chodidla nebo ruky, takže v podstatě při mačkání hledáme nehtem „žížalky", které pak stláčíme. Nehet je přitom kolmě na průběh nervu.

POZOR! Působíme podle charakteru postižení. Při velkých bolestech nejcitlivější místa pouze hladíme, nebo použijeme sedativní hmat (zmačknutí a držení stálým tlakem až do odeznění bolesti). Jednou z možností je přilepení semínka z Měsičnice vytrvalé (Lunaria rediviva), případně stříbrného plíšku (také z cínu, nebo třeba jednu korunu českou). V případě, že je nerv ochrnutý, je třeba používat stimulační mačkání a měděný, nebo lepší zlatý plíšek. Semínko je vhodné pro každý případ.


Přidáno: 06. 12. 2007 19:23


Komentáře k článku     

Od: Eva Horinkova | www | 31. 12. 2023 13:28
Dobry den mam zanet trojklaneho nervu a uz si nevim rady, tak strasne to boli oko, usi zuby , nos, potrebovala bych pomoc , ale nevim kde, doktori si nevi rady dekuji Eva

Od: | www | 06. 01. 2013 18:36


Přidání nového komentáře
Jméno:
E-Mail:
www:
Komentář:
Prosím napište číslicí toto číslo "sedm": *
(ochrana proti spamu)
Zobraz nápovědu


Home | Design & Code julius.pataky.cz | A | Nahoru
TOPlist