Články

 Zpět na seznam článků 

Ischiatický (sedací) nerv

Je nejsilnější nerv v těle, inervující nohy. Vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti (L4 až S3), vychází z pánve a přes sedací část postupuje dolů po zadní straně nohy. Nad kolenem se větví na vnitřní a vnější větev. Bolesti na vnější se prakticky nevyskytují, ale přesto ji doporučujeme zkontrolovat.

Člověk o ischiatickém nervu ví, až když pociťuje bolesti vystřelující do nohy, omezení hybnosti a další problémy s dolními končetinami. Tyto problémy však nenastávají náhle, ale mají určitá stádia, která s nimi zdánlivě nesouvisí. Všechno začíná v krční páteři. A právě problémy v ní jsou velice nenápadné, člověk se s nimi jaksi naučí žít. Bohužel i většina lékařů toto stádium přehlíží, o čem svědčí skutečnost, že svým pacientům léčí pouze místa, kde se bolesti nebo problémy promítají.

Mezi hlavní příznaky blokace krční páteře patří: bolesti hlavy, až migrény, potíže s rukama (mravenčení v prstech, tzv. písařská křeč, nedokrvení prstů, bolesti v zápěstí, bolesti ve svalovém valu pod palcem, bolesti ramen - komplikace se žlučníkem, tenisový loket - také komplikace se žlučníkem, neschopnost zvednout ruce), slábnutí zraku a sluchu, štítná žláza - omezení funkce. Přesto největší dopad na zdraví má nemocná krční páteř díky omezení hlavového nervu, vagusu, který zabezpečuje spojení mezi mozkem a břichem (rovnováha hmotna a duchovna). To může být počátkem všech nemocí, jaké si jenom umíme představit. Proto je uvolnění krční páteře ústředním krokem celé naší procedury.

Posléze se bolesti, nebo nepřímé příznaky krční páteře přestěhují do hrudní a bederní páteře. V tomto stádiu jsou pociťovány bolesti přímo v páteři, ale i tady se to může projevovat ve skryté formě. Srdcové problémy, jako jsou arytmie, zužování a jiná degenerace tepen a žil, neschopnost srdce protlačit krev do periferií, různé deformace v srdečním svalu.

Velmi známá je souvislost bederní páteře s dvanáctníkem. V reflexních zónách na noze tyto dva orgány reprezentuje tentýž sval, pouze se u každého mačká pod jiným uhlem. Takže napětí v bederní páteří může způsobit zažívací potíže. Ale i opačně, nevhodná potravina (káva s mlékem) vyvolá křeče v okolí bederní páteře.

Oblast křížové páteře a SI skloubení má na svědomí většinu problému v pohlavní sféře. Představujeme si, že gynekologové v budoucnosti opustí neúměrné množství hormonální chemie, se kterou dnes „léčí" a naučí se uvolňovat krční a ostatní páteř. Nedá nám nevzpomenout jeden typický příklad zvrácenosti současné gynekologie. Asi 18 leté slečně objevili při preventivní prohlídce na děloze velký myom. Okamžitě ji odoperovali, ale po dvou týdnech se ukázalo, že myom roste vesele dál. Nasadili ji hormonální léčbu s tím, že jí navodili stav přechodu v naději, že růst myomů zastaví. Přitom měla slečna i pouhým okem viditelnou skoliózu páteře a neúměrně silně ji boleli reflexní plošky slinivky a jater. Navíc nikoho z „odborníků" ani nenapadlo dát do souvislosti myomy s antikoncepci, kterou ji už dva roky podávali, o stavu páteře ani nemluvě.

I když tady neustále mluvíme o páteři a jejich částech, nemáme na mysli tuhé části páteře jako obratle nebo ploténky. Politiku v páteři dělají svaly, obaly svalů, úpony, a nervy v jejím okolí. A i samotná ischialgie, tak se odborně říká bolesti v kříži s vyzařováním do dolní končetiny, má spíše příčinu v měkkých partiích, než v samotné páteři.

Naše teorie vzniku „hekzenšusu": křečovitost, která dospěla až do bederní oblasti způsobuje, že ischiatický nerv nedostává potřebné množství vyživovací energie a snaží se jakoby lapit dech. Zvětšit svůj objem však nemůže, protože je v silném plášti a tak vzniká velké pnutí, které člověk pociťuje jako zánětlivou bolest. Že se nejedná o skutečný zánět potvrzují případy, kdy po dlouhodobém trvání tohoto onemocnění bolesti odezněli okamžitě po absolvování naši procedury.

V jednom případě muž (45) téměř rok trpěl nesnesitelnými bolestmi zad a vystřelováním do levé nohy. Absolvoval během ty doby všechny možné vyšetření a léčby, které nabízí současná medicína. Nezabralo však nic. Jenom se tak plížit životem, protože nemohl bez bolesti ani stát, ani sedět, ani ležet. Kdo zažil toto onemocnění, určitě ví jaké je to utrpění. Po reflexní terapii, uvolnění krční páteře a postupech na lůžku, mu oči zářili štěstím, že po dlouhé době necítí žádnou bolest. Klienti hlásí, že ta bolest v noze se jakoby rozpadne na kousky přes pocity podobné mravenčení pomalu mizí.

Kromě standardního postupu, který používáme u každého klienta je navíc ovlivňování ischiatického nervu.To probíhá na pravé nebo levé noze anebo na obou. Záleží na tom kde je při stisku bolest. Většinou je to na vnitřních stranách. Na vnější větvě se bolest objevuje zřídkakdy.

Místo, kde ho lze dobře léčit jsme se naučili před řadu léty od našeho mistra p. Janči. Asi čtyři prsty nad vrcholkem vnitřního kotníku ischiatický nerv vychází pod kůži. Je těsně za holenní kostí, o kterou ho nehtem orientovaným na něj kolmě, přitlačíme. Vnější větev hledáme podobně nad vnějším kotníkem za lýtkovou kostí. Jelikož se jedná o zánětlivý charakter bolesti, nejvhodnější je použít sedativního hmatu (přitlačit o kost a držet stálým tlakem až do odeznění bolesti). Hledáme kompromis mezi páteří, která potřebuje pohyb a nemocným nervem, který má zase rád klid. Dáme přednost páteří a přilepíme na toto místo plíšek z bílého kovu (jednu korunu českou), nebo semínko z měsičnice vytrvalé, které ještě předtím správně zorientujeme (necháme ho působit tři dny, pak je třeba přilepit nové).

Místa ovlivňování sedacího nervu Místa ovlivňování sedacího nervu nehtem na noze


Přidáno: 04. 12. 2007 20:12


Komentáře k článku     

Od: Lucka | www | 26. 02. 2017 13:02
Dobry den, myslite, ze je tento zpusob mackani bodu, i kdyz se jedna o utlaceni z duvodu vyhrezle plotenky? Mate techniku i u tohoto problemu? Veskera konzervativni lecba uz nefunguje. Dekuji Lucie

Od: palaidor | www | 09. 08. 2016 20:57
dámy a pánové , mám pro vás všechny konečně řešení na problém zánětu sedacího nervu , taky jsem ho sám nedávno prodělal , a musím říct že je to peklo , zkoušel jsem už zmíněnou akupresuru nad kotníkem avšak uleva žádná, kontaktoval jsem certifikovanou homeopatku , aby mi poradila , homeopatický preparát jménem HYPERICUM PERFORATUM C 30
dostanete ho v lékárně , dáte si 3 kuličky do ust a cumláte a opakujete 3 krát po hodině , jakmile jsem užil první dávku , uleva se dostavila za několik sekund , pokud se vám bolesti během dne vrátí , opakujte proceduru znovu a garantuji že už se navrátí , přeji všem pohodičku a užívejte zdraví

Od: Robert Konečný | www | 07. 07. 2016 14:20
Zdravím, je mi 20 a myslím si že mám zánět sedacího nervu, nemůžu sedět - je to to nejhorší pro nohu, cítím to od zadku až k lýtku a někdy i do chodidla.. Jaké potraviny vyřadit abych se vyhl zánětu? a Co nejrychleji dal sebe do pořádku? Jsem aktivní sportovec, a už 2 měsíce jsem necvičil nohy, protože mě to fakt limituje. Popřípadě nějaké rady a tipy, jak si co nejrychleji pomoct ? :) Děkuji Suplementuji protein, bcaa, omega 3, zinek, magnesium, resveratrol, vitamin C, z bylinek medunku, kopřivu, jaterní čaje. Docela dost konzumuji bílého jogurtu a chia semínek.. Jinak převážně strava - vysokého obsahu bílkovin.

Od: MaMe | www | 06. 05. 2016 21:07
Děkuji. Díky Vašemu návodu jsem se zbavil rok trvajícím problémům s pravou nohou. Tlak ve spodní straně stehna, Kyčelní kloub. kýla. To vše byla diagnóza. Původ jsem neodhalil a ani nikdo z pánů docentů, ale nyní jezdím na kole zase bez problémů. A vše jen díky akupresuře.

Od: Václav | www | 08. 04. 2015 14:35
Dobrý den, je možné Vás navštívit v Brně, či jsou v Brně vyškolení maséři dle Vaší reflexní terapie? Děkuji Václav

Od: Libuše | www | 24. 02. 2015 15:30
Kde prosím najdu odpovědi na tyto otázky?

Od: LIBUŠE | www | 28. 12. 2013 22:48
Dobrý den, i já trpím bolestí sedacího nervu a hledala jsem zde pomoc na bolest, taky jsem ji našla, vymačkávání toho bodu je super, na mě to funguje, bolesti se hodně zmírnily a když mě vezmou tak zase mačkam dokud nepoleví,. určitě to zkuste. Ty mince jsem nezkoušela, tak hodně štěstí a hodně úlevy od té příšerné bolesti přeje Libuš

Od: Jarka | www | 24. 10. 2013 21:41
Dobrý den. Je možné vás navštívit někde v Praze ?
Děkuji

Od: Marie | www | 11. 08. 2013 10:48
Dobrý den, prosim o radu. Mám bolesti sedacích kosti a obou ramen. Děkuji. Marie

Od: Katarína | www | 26. 06. 2013 12:21
Po 3 týždňoch bolestí v pravej nohe v oblasti lýtka z vonkajšej strany som si nalepila 1 Euro na určené miesto a bolesť sa veľmi zmiernila behom 5 hodín. Ďakujem!!!!

Od: Jana Schmidová | www | 02. 02. 2013 10:54
Prosím, jsou tohle rady od maďarského léčitele, který pomáhá i s rakovinou slinivky ? Moc prosím odpověď . Děkuji. Jana

Od: rudach | www | 05. 01. 2012 15:11
Tak halt!Hrubky,nehrubky.Autoři dle jména jsou Maďaři,ale léčení ischiasu dle metody ing,Janči mě postavilo na nohy.

Od: Viktor | www | 25. 11. 2011 16:28
Jak je možné psát lékařskou osvětu a mít hrubky v téměř každé větě? Kdo tyhle koniny vůbec napsal?

Od: arny | www | 16. 11. 2011 19:28
Dobrý den ,už asi týden mě bolí pravé rameno ,vůbecnevímco si počít ,zkoušel jsem mačkat reflexní body ramene ,na noze i na ruce ,ale zatím nezábírá ,mám i zvýšenou teplotu ,můžete mi prosím poradit ?? děkuji

Od: Albert | www | 17. 06. 2011 06:33
Zdravím! Tak čtu-čtu,ale žádná odpověď na danou otázku se tady nevyskytuje tak nevím s kým se zde \\\"komunikuje\\\"? Mám též potíže s ischalgii a ten návod s minci mi moc jasný není a semínkem též,no vysvětlení žádné........;a datum je HISTORICKÉ.....Díky!

Od: MIroslav | www | 28. 05. 2011 14:44
Ahoj , tiež mám tay problém s bolesťou v oblasti lavej plopatky , korá vráža až do predného prsného svalu, pichanie mravčanie.
neurológ a onkológ nič moc, iba rehabilitácie.ktoré nezabrali.
Potom som bol v Žiline na vyšetrení na prístroji diacom , kde mi diagnostikovali:
zlatého stafilokoka.Na doporučenie som užíval, alicín max a prášky na odčervenie.Týžden som mal úplne bezbolestný, no po týždni zase bolesti.
Odpíšte, ak niečo pomohlo.
ďakujem
Miroslav

Od: Olda | www | 04. 05. 2011 16:38
Dobrý den pane Pataky.Záda mě nebolí,zatím.Nemohu,ale dlouho stát v klidu.Trvá to asi čtyři roky a nyní nevydržím stát bez bolesti (nad vnějším kotníkem a lýtkem levé nohy) ani jednu minutu.Musím si sednout nebo chodit,pak bolest přestane.Prosím řekněte mi kam mám umístit Kč předpokládám,že nad kotník a né na páteř.Děkuji za odpovědˇ.

Od: Sarka Faulkner | www | 03. 05. 2011 00:14
Jsem rada ,ze tu jste nam vsem trosku poradit a zjistit a pomoci .Je mi 34 let a pred dvemi lety jsem prodelala velmi spatnou bronchitidu .Od te doby mam bolesti v bederni pateri ,bylo provedeno RKG srdicka ,na plcnim jsem byla nekolikrat ,alergii mi testovali na vse .Muj chiropraktik si mysli ,ze mam skripnuty nerv .Jak se to projevuje ?Muzu byt 3 mesice zcela v poradku a citim se na vrcholu sveta ,velmi zdrave se stravuji ,sportuji na kole a plavu jak to jde a joga je vecerni odpocinek ,ale najednou mi projede v bederni casti jakoby elektrina a ja vim,ze na druhy den uz me bude bolest trapit jak v zadech tak i na prsou a je velmi silna a meni se .Muze trvat tyden ci jeden den ,muze byt silna a muze se mi tocit hlava a pocit bolesti v zaludku .Je to velmi zvlastni .Muzete mi poradit jak mohu toto vse vylecit a zacit uzivat zivot jako predtim .Dekuji

Od: Karel | www | 06. 02. 2011 19:48
Dobrýden, á to pochopil tak že se to nalepí na bolavou oblast beder. O lepení nad kotník se v článku nepíše? Karel

Od: Daniela Drobková | www | 13. 12. 2010 19:35
Dobrý den, pokud jsem správně pochopila, tak na sval zad,kde se nachází postižená oblast nalepíme minci(na 3 dny) a na bod nad kotníkem (4 prsty na vnější straně,za kostí) přilepit jadérko z jablka? Snad to vše chápu správně. Děkuji za odpověď.Daniela

Od: Librová | www | 09. 12. 2010 22:18
Dobrý den, měla bych prosbu, po lyžování si vždy natáhnu lýtkový sval a pak mi v něm dlouho píchá a brní. Byla jsem u všech možných lékařů, už to trvá cca 2 roky, vždy se to rozjede jen po lyžování a minulý rok jsem nemohla dokonce cca 3 měsíce pořádně chodit. Při poslední návštěvě lékaře mi bylo řečeno, že to vypadá na sedací nerv. Četla jsem Váš návod, po stlačení bodu mě to velice bolelo, teď jsem si na nohu nalepila 1Kč a zajímalo by mne, jak dlouho ji mám nosit.
Předem moc děkuji za odpověď.

Od: | www | 19. 09. 2010 19:32

Od: Jaroslav | www | 04. 09. 2010 10:25
Nechce se mi verit. Mel jsem hrozne akutni bolesti od krize do obou kolen az ke kotnikum. I presto, ze jsem uzival Votaren 50. Po aplikaci navodu na kotniky je ta bolest pryc. Jeste citim jakesi zbytkove ucinky, ale to uz neni nic ve srovnani predtim. Dekuji.

Od: karel Jerabek | www | 27. 01. 2010 18:51
Zdravim vas pratele z Montrealu a soucasne dekuji za radu.

Po vasi /Jancove /procedure bolesti odezneli za 2 dny.
Bravo....

Mimochodem co je to "Mesicnice Vytrvala/latinske jmeno prosim.

Takze jeste jednou dik a kdyby jste se za toulali pres more tak jste vitani. k.

Od: | www | 31. 12. 2009 22:55

Od: Marta Krišková | www | 30. 11. 2008 14:37
Dobry den, ma 38 rokov, som dva roky po operacii medzistavcovej platnicky L5/S1, hrozi mi dalsia operacia, nakolko platnicka sa vysunula opät, mam neustale bolesti v lavej nohe. Da sa pomôct bez operacie?

Od: Patakyovi | www | 20. 12. 2007 13:41
Je dobré ještě pře přilepením jadérkem různě otáčet a sledovat, ve které pozici má nejvhodnější účinek a tam ho zafixovat.

Od: Zdena | www | 18. 12. 2007 21:05
Dobrý den milí Patakyovi, pokud na místo 3 chuny ( asi 4 prsty) nad vrcholem vnitřního kotníku chci přilepit jadérko z jablka, hraje zde nějakou roli, kam směřuje špička nebo je to jedno? Vždy je sedativní účinek? Děkuji Zdena


Přidání nového komentáře
Jméno:
E-Mail:
www:
Komentář:
Prosím napište číslicí toto číslo "osm": *
(ochrana proti spamu)
Zobraz nápovědu


Home | Design & Code julius.pataky.cz | A | Nahoru
TOPlist