Články

 Zpět na seznam článků 

U jakých to jsme kamenů na titulní straně?

V létě 2010 jsme podnikli cestu na sever do Dánska, Švédska a Norska. Ale hlavně jsme se pohybovali v jižním Švédsku. Jedním z největších zážitků byl přejezd mostem z Kodaně (DK) do Malmö (S), který celý měří 16 km, ale tvoří ho z Dánské strany nejprve 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov, pak tunel 10 m pod mořskou hladinou, měřící přes 3,5 km, který vyúsťuje na 4 km dlouhém umělém ostrově. Odtud cesta pokračovala po 7845 m dlouhém mostě, zavěšeném na dvou 204 m vysokých pylonech. Most je v nejvyšším místě 57 m nad hladinou moře. K nahlédnutí na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Most_p%C5%99es_%C3%96resund.

Avšak hlavním cílem bylo navštívit některé významné historické místa. Mezi jinými to bylo i Torsa stenar.

Dlouho jsme hledali toto pohřebiště z doby železné (r. 700 po narození Krista). Jeli jsme k němu různě cestami n-té třídy, až lesními. Nebýt navigace, tak bychom ho ani nenašli. Ale vyplatilo se. Přesto, že se jednalo o pohřebiště energie mezi těmi kameny byla tak vyvážená a povznášející, že jsme se najednou cítili jako malé děti a podle toho jsme začali i různě vyvádět. Nádherný pocit jasné, čisté mysli, bez starosti, nebo jakýchkoliv obav. Ten intenzivní pocit vhledu v nás ještě dlouho potom zůstával a dokonce i dnes s odstupem několika měsíců to ještě cítíme, když se tam v představách přeneseme. 

Trojkámen, za kterým stojíme, se jmenuje Järnåldersdös (tzv. Hrob Boulder). Je v popředí jednoho ze tří náměstí, které tvoří devět kamenů. Na druhé straně oproti němu je z množství kamenů o velikosti lidské hlavy vytvořen trojúhelník (Trident) se stranami asi 17 m dlouhými a dovnitř zakřivenými.

Celé to seskupení kamenů  (Menhire) je na první pohled nenápadné, ale když se tam člověk zastaví a věnuje tomu dostatek času, žádné pospíchání, síla tohoto místa jej velice rychle povznese do radostné nálady. Kdyby to bylo blíž, tak bychom tam jezdili dost často.


Přidáno: 30. 05. 2011 23:20


Komentáře k článku     

Zatím zde není žádný komentář..


Přidání nového komentáře
Jméno:
E-Mail:
www:
Komentář:
Prosím napište číslicí toto číslo "sedm": *
(ochrana proti spamu)
Zobraz nápovědu


Home | Design & Code julius.pataky.cz | A | Nahoru
TOPlist