Články

 Zpět na seznam článků 

Otázky a odpovědi pro týdeník Spirit.

1. Kudy vedla Vaše cesta k léčitelství, jak jste se k reflexní terapii dostali?

Bylo hodně vlivů a informací, které usměrňovali naší cestu. Jedním z nejdůležitějších vlivů bylo setkání v roce 1991 s našim mistrem, učitelem a zakladatelem Školy reflexní terapie v Čechách, panem Jančou v Domě Slovenské kultury na křtu jeho knížky Alternativní medicína. Nejvíce na nás tenkrát zapůsobilo jeho prohlášení, že mačkáním určitých míst na chodidlech lze ovlivňovat příslušné orgány a části těla. I když jsme stáli úplně vzádu, dodnes si pamatujeme a používáme fantastickou reflexní plošku na uvolnění krční páteře za hlavními klouby ukazováků na obou rukách.

2. Na jakém principu vlastně reflexní terapie funguje, v čem spočívá její léčebná síla?

Reflexní terapie je založená na napodobovaní přirozeného jevu, při kterém tělo pro svoje dobré fungování využívá energie z tzv. reflexních displejů. Jsou to především chodidla, ruce, uši, podkolení, předloktí a další. Lidské tělo je nimi doslova poseto. Avšak civilizace přináší čím dál pohodlnější život, bez bosé chůze, rukodělné práce, dostatku pohybu. Jakousi náhražkou toho je reflexní terapie. Při mačkání reflexních plošek začne spřízněným místem v těle lépe protékat životní energie. Tím pádem se zlepší inervace, prokrvení a přísun výživných a odvod toxických látek. Takže logickým důsledkem reflexologického ošetření je jinak pro vyléčení nezbytný očistný proces. Jak celý proces návratu ke zdraví probíhá je velmi individuální záležitost. Někdy nastává u klientů i tzv. léčební krize, která znamená, že byli nastartovány samoléčebné mechanizmy v organismu. Ale většinou je pociťována úleva často vyjadřována slovy: "Cítím se jako nový člověk". 

3. Co se dá reflexní terapií léčit? S jakými problémy se na vás klienti nejčastěji obracejí?

Existuje jediná kontraindikace, kdy se reflexní terapie nesmí používat a to když byli transplatovány životně důležité orgány (játra, ledviny, plíce a pod.). Ona totiž zvyšuje imunitu, ale pacientům s transplantáty je imunita léky potlačována. Jinak má všeobecně příznivé účinky při jakékoliv nemoci. Obzvlášť dobré výsledky máme při  léčbě páteře. Často se stává, že lidi před operací páteře cítí trvalou úlevu a na operaci pak vůbec nemusí jít. Právě tam, by se mněla medicína snažit využít tuto velmi účinnou metodu.

4. U kterých chorob a zdravotních obtíží zaznamenáváte působení reflexní terapie jako velmi úspěšné? Co třeba onkologické onemocnění?

Kromě páteřních nemocí také u pohybového systému, látkové výměny, gynekologických potíží a pod. Avšak máme hodně klientů i onkologických. Podle nás je rakovina onemocnění dušičky, i když se projevuje na těle. Díky reflexní terapie se spolu s toxiny hmotnými uvolňují i toxiny psychické a to jsou potlačené emoce. Posilní se imunitní systém, který znovu obnoví organizací buněk. Současný model léčení rakoviny (operace, chemoterapie, ozářování) je zaměřen na odstraňování důsledků. Předpokládáme však, že se lékaři začnou více zajímat o léčení příčin, a právě tady by mohla reflexní terapie sehrát významnou roli. 

5. Je reflexní terapie jediným prostředkem, kterým pomáháte lidem navracet zdraví?

Samozřejmě, že reflexní terapie na všechno nestačí. Například lidé, kteří mají nesprávný životní styl se musí snažit o jeho změnu, pokud chtějí mít dobré výsledky. Také lidi nabádáme, aby změnili způsob myšlení, protože každému se realizují jeho vlastní myšlenky. Nezbytným doplňkem naších doporučení jsou bylinky. V současnosti téměř výhradně doporučujeme osvědčené produkty zdejší firmy HERBA VITALIS. 

6. Mluvíme o reflexní terapii v souvislosti s nemocemi. Jakou roli může sehrát v prevenci?

Prevence je hlavní doménou reflexní terapie. Pro člověka, který dosáhne přirozeného zdraví, to jest stavu tělesné a duševní pohody bez jakýchkoliv umělých prostředků slouží reflexní terapie jako spolehliý prostředek pro udržení tohoto stavu. Velmi důležitou úlohu sehrává přitom její diagnostická schopnost, protože nic patologického se v těle nestane bez toho, aby se to neprojevilo bolestí na příslušné reflexní plošce. Například ledviny takto dávají najevo někdy i půl roku dopředu, že je s nimi něco v nepořádku. A tak se člověk může začít léčit ještě daleko před propuknutím akutního problému.

7. Čím si vysvětlujete, že vzrůstá zájem lidí o alternativní způsob léčby?

Pravděpodobně končí jedna etapa vývoje medicíny, poznamenána mechanistickým a materialistickým způsobem myšlení. Lidské bytosti jsou kromě hmotného těla i duše, nebo pro nevěřící, jemné energie, ale především platí, že vše souvisí se vším. Lidé potřebují osobní, soucitný syntetický přístup. Nějak se to stalo, že lékaři svoje pacienty přes ty super dokonalé metody, léky a přístroje přestali vnímat. Někdy dávno, ještě v minulém století jsme si oba dva zažili dlouhodobý pobyt v nemocnici a důvěrně to prostředí známe. Možná, že i díky tomu od ty doby věříme ve vlastní síly a k tomu vedeme i své klienty. 

8. Jak se z pohledu vašich léčitelských zkušeností staráme o své zdraví?

Většina lidí žije jakoby na "kyslíkový dluh". Intenzívně žije do ty doby, než ho nemoc nezastaví a neukazuje, že má ve svém životě něco změnit. Většina to však považuje za křivdu a snaží se „kontrolku“ o poruše systému pomocí silných prostředků současné medicíny (operace, prášky) vyloupnout a bláhově si při tom myslí, že se vyléčili. Avšak problém, často v silnější podobě, se ukáže znovu. Také koluje mezi laickou, ale i odbornou veřejností hodně mýtů a polopravd. Jednou z typických je, že mléko je nejdůležitějším zdrojem vápníku. To přece již téměř padesát let neplatí. Od ty doby, co se začalo mléko pasterizovat, nebo jinak upravovat je velkou zátěží pro játra a jiné orgány. Proto má v současnosti přes padesát procent občanů alergií. Další chimérou je, že káva s mlékem je lepší než bez něj. Děláme soukromý statistický výzkum, ze kterého plyne, že většina lidi s onemocněním bederní páteře pila právě kávu s mlékem, pokud to nebylo ze stresu.  

9.  Mezi zastánci alternativní medicíny a lékaři jsou zřejmé třecí plochy. Proč myslíte, že tomu tak je, proč si nerozumějí?

To by přece vůbec nemuselo tak být. Pro oba je na prvním místě pomoc bližnímu. Je třeba změnit postoje. Často slyšíme argumentaci, že při léčbě alternativní hrozí promrhání času a pak už člověku nelze pomoci. Často se však setkáváme i s opačným případem, že příliš silná invazivní léčba, bez využití jemnějších prostředků pacienta natrvalo poškodila. Jeden příklad: mladý člověk mněl levou nohu kratší o centimetr. Po obroušení kyčelního kloubu má nyní nohu kratší o osm centimetrů a zkřivilo se mu celé tělo. Přitom kratší noha je problém, který reflexní terapie řeší na jedno posezení. 

10. Na knižní trh právě přichází vaše publikace Reflexní terapie jako životní styl. Co vás k jejímu napsání vedlo, co se v ní může čtenář dozvědět?

Jsme smutní z toho, že se zdravotní stav populace neustále zhoršuje. Hlavní poselství knihy je, že je možné být stále zdráv až do smrti. Náš příklad je zatím ve vývoji, protože jsme ještě nezemřeli, ale už dobrých dvacet let si vystačíme při udržování stálého zdraví sami. Tato kniha je navazující na předcházející dvě: Učebnice reflexní terapie FONTÁNA, Reflexní diagnostika a katalog reflexních ploch EMINENT, instruktážní DVD  Reflexní terapie EMINENT. Novinkou v naší nové knížce je reflexní terapie zvířat, konkrétně pro pejsky, ale její princip lze využít i u jiných zvířat. Jsou zde popsány tři způsoby uvolnění krční páteře, ale také nervová reflexní terapie, která je nepostrádatelná při léčbě ochrnutí některých nervů, nebo poruch pohybového systému. Najdete v ní instruktáže jak pracovat s emocemi, jak meditovat a relaxovat, o urinoterapii, o otužování, jako nejlepšímu treninku imunitného systému, celou řadu dosud nezveřejněných reflexních plošek atd.

 


Přidáno: 13. 08. 2010 22:53


Komentáře k článku     

Od: Nováková Anna | www | 17. 08. 2010 17:12
Reflexná terapia je jednoducho úžasná....


Přidání nového komentáře
Jméno:
E-Mail:
www:
Komentář:
Prosím napište číslicí toto číslo "šest": *
(ochrana proti spamu)
Zobraz nápovědu


Home | Design & Code julius.pataky.cz | A | Nahoru
TOPlist